събота, 30 януари 2010 г.

Източни прогреси

Намерих за удачно да споделя няколко момента описващи интересни факти от източния фронт в книгата "Проиграни победи"
Ние не се бавехме дълго с търсенето на места за квартируване.Във Франция на всяка крачка имаше малки и големи замъци.На изток малките дървени къщички не привличаха с нищо, особено като се има предвид, че там винаги присъстваха дребни "домашни животинки".

Един път мъчително бавно се движехме в състава на колона от 3 мотодивизии по тесен път, който не ни даваше никаква възможност за изпреварване.Движехме се в плътен облак от прах.Пред радиатора виждахме единствено силуета на предната кола или стоповете и, които предвидливо се включваха, когато трябва.При кръстовището до едно от селата се бе създало задръстване.Облакът прах се слегна и бавно се разсейваше.Пред нас видяхме две съветски бронирани коли.Те вече отдавна, без нищо да подозират, се движеха в нашата колона.За наше щастие техните екипажи, забелязали къде се намират, бяха шашнати не по-малко от нас.Ако бяха проявили съобразителност, можеха да открият огън по нас с всичките си оръжия.Обаче те с виещи мотори свърнаха наляво и отпрашиха по страничния път.

Следващият път, при една ужасяваща жега, черни от праха като негри, страховито уморени, ние пристигнахме в щаба на 8-а танкова дивизия.Докато командирът ни докладваше обстановката, офицерът от щаба на дивизията майор Берендсен, между другото бивш прекрасен офицер от танковите войски , ми подаде бутилка с френски коняк в кофичка с лед.Откъде можеше в такава жега да се намери лед?каза се, че сапьорната рота, строейки нов подход към моста, разкопала голям хълм, който всъщност бил засипана с пръст ледена планина-складът с лед на млечната ферма.Вероятно конякът никога не ми е бил толкова вкусен, както тогава.

Няколко дни по-късно пътувахме през обгърнатото от адски пламъци градче Солци.Изведнъж от гъстия дим право пред нашия автомобил се появи някакъв руснак.Той влачеше малка каручка, натоварена със сандъчета, в които блестяха половинлитрови бутилки водка, происведена в държавния спиртен завод.Очевидно той ги бе "спасил" от държавния склад и решил, че ще е полезно, ако плати и на нас нужния данък във вид на сандъче водка.Рядко ни бяха оказвали такъв възторжен прием при нашите завръщания в КП, както когато докарахме тези бутилчици с водка и ги раздадохме.Трудно е да си представи човек каква голяма роля имат тези малки радости по време на фронтовия живот.

Ерих фон Манщайн

неделя, 24 януари 2010 г.

Disposable drawings

Наскоро попаднах на една отдавна търсена от мен книга - "Проиграни победи" на фелдмаршал Ерих Фон Манщайн, или както я знаех от по-рано "Изгубени победи". Един уникален разказ за Втората световна война през погледа на един от най-талантливите военни стратези, които световната военна история помни.

Рисунка от 2001-ва

Спомням си преди години, когато в търсене на военна литература и достоверни източници на информация за развитието на бойните действия и политическите взаимоотношения между враждуващите страни, винаги попадах на записки и описания на съветски генерали или американски писатели. Разбира се има голяма доза истина в много от техните разкази и оценки, но без съмнение едните повлияни от болшевишкия диктат, а другите от обичаен еврейски натиск и зависимост, преувеличават и не по-малко изкривяват историческите факти. Свикнали сме да гледаме и слушаме обичайните истории от филмите на BBC, Discovery, History Channel и др. Никога не е трудно да предвидим до къде ни водят те и кой ще бъде обичайния "the bad guy" нали?







Рисунки 2001-ва/2002-ра


Реших да се върна към една моя история в картинки от преди почти 10 години, която изрисувах и вместих мой текст, базиран на различни литературни източници. Тогава разбира се, не бях чел "Изгубени победи", но от тук от там се опитвах да не се влияя от червената литература или да извличам моменти, които носят достоверна информация и съвпадат с други източници описващи по-важните сражения.Спомних именно какво ме провокира и не като историк , а като художник да мина през интересните събития и да изградя мои композиции, които могат да бъдат възприети дори като кадри от филм или просто композиции и изображения неповлиани от други документални филми.Без възвеличавам или принизявам някоя от враждуващите страни просто исках да го направя, като интерес към съвършената стратегия на Вермахта , който независимо от медийните публикации и манипулации заслужава своето уважение!


Рисунка 2001-ва

Рисунка 2002-ра



Последната която направих , след като прочетох историята на Манщайн за Полската кампания

24.01.2010

понеделник, 18 януари 2010 г.

Attitude



Remember how the good moments used to taste

Like they always do

There's no time to waste



сряда, 13 януари 2010 г.

Подготовка и преподготовка


Предполагам е рано за посевни препоръки и съвети за пролетна обработка на почвата, но текстът ще си стои тук и може просто да ни напомня какво е най-важно и какво може да оставим на майката природа. Или да бъде просто като наръчник къде и кога трябва да се оре дълбоко, а също така и прави едно представяне на различни видове уреди за въпросните цели.
След като снежко е покрил къде повече, къде по-малко и къде хич, почвата е успяла да запази много специфична и ценна влага. В зависимост от снежната покривка разбира се, а тази зима не е от най-снежните, поне засега. За нещастие на земеделеца под нея запазват семената си и редица плевели, които не толерират особено самата обработка, целяща основно да подготви средата за нов плодороден живот, а в същото време небрежно посичаща постоянно надигащите им се и щръкнали, като чорбаджийски фесове глави. Независимо от това, разумният земеделец трябва да мисли предимно за реколтата, а не за всевъможната плевелна популация.


Обикновено през пролетта, щом стане възможно обработването на почвата обикновено се култивира и бранува или се грапи с глебло. В зависимост от площта и терена се препоръчват различни по мащаб и функции селскотопански машини и сечива. Разбира се, според възможностите на стопанина, но не винаги по-скъпата техника допринася по качествена култура.Особено важни са подходът и отношението към земята. Към плода. Целта все пак е с тази обработка да се намали изпаряването на почвената влага, богата на минаерални соли, като по този начин се ускорява и затоплянето на почвата.
При по-леките и рохкави почви може да се пристъпи към засяване или разсаждане на ранните и по-студоустойчиви зеленчукови растения веднага след пролетното брануване; при по-топлолюбивите се налага повече от едно култивиране или брануване, докато се затопли времето за сеитбата или разсаждането им.




По-тежките и свързани почви през пролетта се изорават или се прекопават на дълбочина 15-18 см (около 3/4 от есенната обработка) известно време след брануването или грапенето, когато почвената влага е намаляла.След изораването почвата отново се бранува или се грапи, за да се запази запасът от почвена влага и да се създадат по-благоприятни условия за сеитба и разсаждане.

Тук ще представя редосеялки, които грабнаха окото и вниманието ми..

VITASEM - механични навесни редосеялки



Навесните редосеялки VITASEM могат да се използват самостоятелно и ли в комбинация. Кутията със семена е разположена близо до рамката за навесни машини и по то зи начин центърът на тежестта е силно напред и така не се натоварва хидравликата на трактора.


Работни ширини 2,50 до 4,0 m
Модели: VITASEM 250, 300, 400





VITASEM - механични навесни редосеялки
Механичните редосеялки VITASEM A се сглобяват и
разглобяват бързо и лесно. При работа сеялката се опира винаги направо на валяка. По този начин ротационната брана може да се движи свободно. По желание един хидравличен бутален цилиндър наклонява редосеялката над уреда обработващ почвата – за по-добро разпределяне центъра на тежестта спрямо трактора.
Работни ширини 2,50 до 4,0 m

Модели: VITASEM A 251, 301, 401

AEROSEM - пневматична навесна редосеялка
Пневматичните навесни редосеялки се сглобяват бързо и лесно. Бързо свързващият се прикачен триъгълник с бързо действащо затварящо устройство представлява сигурна връзка. Резервоарът за семената за посев е така
разположен, че тежестта да бъде по-близко до трактора.
Работни ширини: 3,0 до 6,0 m.
Модели: AEROSEM 300, 400, 3000, 4000, 4500, 5000, 6000




AEROSEM F - Машини с преден резервоар(Определено най-оптималното и ефективно според мен!)
Машините с преден резервоар за равномерно разпределяне на товара и по-малък разход на мощност (20%). Надстрояване на бързосвързващите системи. В задната част на трактора се намират разпределителната глава,тръбитезасемена,сеялковата шина и системата за работните органи. Височината на пълнене на кутията за семена е само 128 cm.
Работни ширини: 5,0 и 6,0 m.
Модели: AEROSEM F 5000, 6000


Спомням си времената, когато в местното ТКЗС се събираха 20-на женици на една сеялка и трябваше да пускат равномерно и внимателно. Е, сега определено не е така и може с удоволствие да ползваме съвременните технологии. Да внимаваме, защото каквото посеем - това ще пожънем и моментът не е за пренебрегване.

До пролетта има време за много неща, както и за въпроси към мен. Винаги готов със съвет и препоръка.

събота, 9 януари 2010 г.

The Third & The Seventh-Alex Roman

С възхищение и благородна завист не мога да не споделя това видео на Алекс Роман, от което само мога се уча.
Вижте сами!

The Third & The Seventh from Alex Roman on Vimeo.